MuhasebeSGK

SGK HABERLERİ

SGK HABERLERİ

SGK haberleri ile karşınızdayız. 4A ve 4B grubu çalışanlarına üzücü bir haber daha gündeme geldi. 2020 sonu ile devreye konması planlanan sağlık raporları ücretlerinin 2021 resmi çalışma yılı itibariyle artık 4A ve 4B’lilere rapor sonrasındaki takip eden ayda değil, yıl bazındaki kazanç hesaplanarak ücretlendirme yapılacağı belirtildi.

Yeni alınan karar doğrultusunda hamile, doğum yapmak üzere veya doğum iznine ayrılan 4A, 4B grubu işçi sınıfında çalışanlar da aynı kapsamda rapor üzerinden ücret alabilecekler. Yıl bazında hesaplanan rapor iade ücretleri ise bu iki grubun kafasını karıştırmış olsa da resmi olarak açıklanan bu sistem yürürlüğe girmiş ve uygulamaya alınmıştır. Ayrıca bu rapor hakkından faydalanan 4A, 4B grubu çalışanlara daha düşük oranda rapor ücreti ödeneceği bildirilmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan bilgilere göre, sağlık esasında usule uymayan tutum, durum ve davranışlardan dolayı bu karara varıldığını ve 22 Nisan 2021 itibariyle de bilhassa uygulanacağını dile getirmişlerdir.

Bir başka açıdan bakıldığında poşet kuruluşların gerçek emektar grubuna verdiği zarar gözler önüne serilmiştir. Usulsüzlüğün önüne başka türlü geçilemeyeceğini ifade eden SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) ise hakkın ve adaletin sağlanması için bu kararın verildiğini bildirmiştir. En büyük etkilenen grup ise analık hakkı ile yatış izni alan ve iş kazası sonucu iş göremezlik maaşı bağlanan 4A, 4B grubu işçi sınıfı olmuş, en büyük yan etkiyi de onlar görmüşlerdir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu