Ekonomi

GÜNCEL MEVZUAT HABERLERİ

GÜNCEL MEVZUAT HABERLERİ

Güncel mevzuat haberleri ile ilgileniyorsanız ve mevzuat haberleri dikkatinizi çekiyorsa bu yazı size yardımcı olabilir.

01.04.2021 tarihinde resmi gazetede yayınlanan 3755 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67’nci maddesinde yer alan tevkifat oranları hakkındaki kararın uygulama zamanları 31.05.2021 tarihleri kapsamına kadar uzatılmıştır.

Bu durumda vadesiz özel ve cari banka hesaplarına ödenecek faizler ve kar oranlarına indirimli gelir vergisi uygulanacaktır.

03.02.2021 resmi tarihi itibariyle İşveren İşlemleri Genelgesi’nde Değişikliğe İlişkin yeni bir genelge yayınlanmıştır. Yasama Bölümü’nden geçen bu kanun Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu İle Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun olarak 31384 sayılı Resmi Gazete’de yayınlandı. 7263 sayılı bu kanunda 4691 sayılı kanunun Net Ücret Alan Sigortalıların Prime Esas Kazancının hesaplanması yönünde değişikliğe gidilmiştir.

SGK İdari Para Cezaları

3579 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Resmi Gazete’de yayınlanan mükerrer karar, Sosyal Sigortalar ve Sağlık Sigortası kanunu uyarınca, 2021 yılı SGK idari para cezaları; idari cezaların tebliğ edildiği tarih kaydıyla on beş takvim günü içerisinde cezanın ödenmesi halinde yüzde yirmi beş oranda peşin ödeme indirimine gidilecektir.

Güncel mevzuat haberleri çerçevesinde, 27579 sayılı Resmi Gazete nezdinde rapor alan sigortalı personelin Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirim işlemleri kolaylaştırıldı. 4A grubu sigortalı işçinin sağlık raporu almaları durumunda, işveren vizite web servisinden personelinin istirahatte olduğu, çalışmadığı günlerin beyanını kolaylıkla SGK’ya bildirebilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu