Diğer MevzuatlarMuhasebe

KDV’DE YENİ KARAR

KDV’DE YENİ KARAR

KDV’de yeni karar açıklandı. Vergi hukuku, kuramsal hukuk başlıklarında arama yapıyorsanız bu yazımız işinize yarayabilir. Katma değer vergilerinde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından yeni karar beyan edildi. Bu karar geçmiş dönemlerde sonraki aya devreden katma değer vergilerinin (KDV), bundan sonra diğer aylara devretmeyeceği yönünde ilan edildi. Özellikle ihracat sektörüne yön verecek olan bu yeni karar bir milyon vergi mükellefi, üretici, iş ortağı, yatırımcı, ihracatçı ve sektör yöneticilerini çok yakından ilgilendirmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanı verdiği demeç ile şunları ifade etmiştir;

Katma değer vergisi ve gelir vergisi yasaları düzenlenmeleri ile hasılat esaslı KDV tahsilatı gerçekleştirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Bulunulan dönemden bir sonraki döneme aktarımı gerçekleştirilen katma değer vergilerinin bu süreçten sonra artık devretmeyeceğini ve daha ileri dönemlerde yeni amacın katma değer vergilerinin kaldırılması reformunun sağlanması olarak aktarımda bulundu.

Katma değer vergilerinin iade edilmezliklerinin ortadan kaldırılacağı ve iadelerin devlet tarafından geri sağlanacağı bildirilirken, katma değer vergilerinin özel sektörün sırtında adeta bir kambur olarak görüldüğü belirtidi. İadelerin devletin mali imkanları ve dengeleri sağlanarak yapılacağı öne sürüldü. Yapılan bu yeni vergi çalışmaları Maliye Bakanlığı’nca ekonomik faaliyetlere ve ihtiyaçlara ayrıca piyasa arz talep dengesine göre usul ve esaslar çerçevesinde düzenlenmektedir. İşletmelerin yıllık vergi maliyet planlamalarının daha sık, özenli bir şekilde yapılacağı vurgulandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu