KamuMuhasebe

ELEKTRONİK TEBLİGAT HABERLERİ

ELEKTRONİK TEBLİGAT HABERLERİ

‘’Elektronik tebligat haberleri nedir, ne zaman geçerlidir?’’ sorularına yanıt arıyorsanız bu yazımız ilginizi çekebilir. Elektronik tebligat adından da anlaşılacağı üzere resmi tebligat beyanının internet aracılığıyla elektronik yolla ulaştırılan bir bildirme, tebliğ etme sisteminin bir aracıdır. Fakat yazılı tebligat ile belirli farklılıklar göstermektedirler.

Elektronik tebligatlar yazılı tebligatlar aksine ulaştırması ve açılması yapılıp yapılmadığı netliğe kavuşturulması güç olan beyan kağıtlarının aslına denmektedir. Genel bazda katma değer vergilerinin ve vergi borçlarının esasları ile ilgili bilgi vermekte kullanılmaktadırlar. Son günlerde e-tebligat yöntemi ile birçok dava zaman aşımı ve buna benzer duruma maruz kaldığı gerekçesiyle vergi mahkemeleri ve hakem üyeleri yeni kararlar almışlardır. Bu aşamada avukatların posta aracılığıyla yapmış olduğu e-tebligatların 213 Sayılı Kanun ve  7201 Sayılı Kanun esaslarına ve hususlarına bağlı kalınarak yapılması gerektiği bildirilmiştir. Kararların tebliğ edildiği taraflar, kişi ve/veya kişiler tebligatı görmediklerini ve bilgi verilmediğini kanıtlarlar ise mahkemelerce hata avukatlarda bulunacaktır. Bu sebepten ötürü vergi mahkemeleri elektronik tebligat sistemlerinde tebliğ edilecek kararın ve tebliğin gönderileceği tarafların e-tebligatı aldıklarına dair kanıt sunmalarını zorunlu kılmıştır.

Vergi Usul Kanunları genel tebliğ niteliğinde tarafların bilgiyi okuduğuna, aldığına dair resmi mevzuat bilgisini vergi mahkemelerine sunmak ve bir anlamda ispat etmek zorundadırlar. Aksi takdirde dava süre yönünden uzatmaya veya ertelenmeye kadar gidebilir adil bir karar almaktan uzaklaşılabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu