Ekonomi

TÜRKİYE’DEN VE DÜNYADAN EKONOMİYE GENEL BAKIŞ

TÜRKİYE’DEN VE DÜNYADAN EKONOMİYE GENEL BAKIŞ

Türkiye’den ve dünyadan ekonomiye genel bakış ile güncel bilgileri sizler için derledik. Türkiye ve Dünya piyasalarını takip etmek ve önemli bilgilere ulaşmayı amaçlıyorsanız bu yazı size yardımcı olabilir.

Gram altının bugünkü fiyatı 449,948 TL olarak belirtilerek piyasaların altında düşüşe geçtiği ifade edildi. Çeyrek altın fiyatı 728 TL, yarım altın fiyatı 1449 TL olarak ifade edildi. Cumhuriyet altını ise 2891 TL olarak kayıtlara geçti.

Borsa İstanbul (BIST 100) piyasası ise 1436,29 ile yükselişe geçerken, Euro 9,5819; Dolar 8,1208 TL olarak düşüşe geçtiği izlendi.

Corona Virüs sebebiyle dünya çapında düşen üretim bütün piyasaları olumsuz yönde etkiledi. Japon Markası olan Subaru Corporation çip tedariğinde çıkan problemler sebebiyle Nisan ayı sonuna doğru Yajima Üretim Tesisleri’nde üretime ara vereceklerini duyurdu. Türkiye’de de aynı krizi yaşayan Oyak Grubu ve Tofaş Marka grubu da otomobil üretimine ara verdiklerini açıklamışlardı.

HSBC (Hong Kong and Shangai Banking Corporation), bir rapor yayınlayarak ASELSAN için şirketin büyüme ve gelişmesinin tatmin edici olduğunu ifade ederek gelecek vadettiği için hedef fiyatları yükselttiğini açıkladı.

 

Türkiye’den ve dünyadan ekonomiye genel bakış ile ekonomi piyasalarında büyük yere sahip olan teknoloji şirketi LG (Lak-Hui), akıllı telefon üretimini sonlandıracağını açıkladı. Akıllı telefon üretimine noktayı koyacağını açıklayan şirket elektrikli araçlar ve akıllı sürdürülebilir konutlar gibi daha yenilenebilir ve gelecek vadeden üretimlere odaklanacağını belirtti. Yeni nesil adıyla sıklıkla duyduğumuz teknolojiyi hayata geçirmek için Kanada merkezli Magna International ile sözleşme imzalamak için masaya oturdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu