Pratik BilgilerVergi

ELEKTRİK ÜRETİMİNE VERGİ AYRICALIĞI

ELEKTRİK ÜRETİMİNE VERGİ AYRICALIĞI

İşletme yapılarında çatıda elektrik üretimine vergi ayrıcalığı tanındı. Türkiye Cumhuriyeti Maliye Bakanlığı’nca 7103 sayılı Vergi Kanunları ve Değişikliklerine İlişkin Hususlar konusunda düzenleme yoluna gidildiği resmi gazete aracılığıyla açıklandı. Binalarda, işletme yapılarında çatı güneş enerji sistemleri ve çeşitli düzenekler kullanarak kendi ihtiyacı olan elektriği kendi üretebilen, üreten esnaf ve mekan sahiplerine müjde verildi.

Çeşitli kurulumlarla ihtiyaç duyulan konut enerjisini, işletmenin kendi üretmesi ve karşılaması halinde, devlet o işletme ve yapılarda vergide kısıntıya gideceğini ve esnafa bu şekilde destek olacağını belirtti. Belirtilen vergi kısıntısından yararlanabilmeleri için belli şartların karşılanması beklenecektir. Bu şartlar; ilk olarak enerji üretim sisteminin muhakkak ‘’yapıların çatısında’’ kurulmuş olması gerekecektir. İkinci olarak, eğer bir yapı içerisinde birden fazla kuruluş varsa da çatıda kurulan enerji üretim düzeneği yalnızca bir kurulu düzenek olmak zorundadır. Bu kurulu düzenekte kurulu enerji üretim gücü 10 kW olabilecek ve hem daire sahipleri hem de dükkan sahipleri aynı enerjiden yararlanabilecektir.

Bu saymış olduğumuz muafiyet ve kısıntı ayrıcalığı belirli iş kolları üzerinde yürütülecektir. Kadın çalışanlara, gündüz bakım evleri ve kreş yerlerine yıllık toplam gelir hesaplaması üzerinden istisnalar uygulanacaktır. Uygulanan istisna ve tutarlar kazanç doğrultusunda planlanacak ve her iş kolunda farklı yüzdelere göre uygulanacaktır. Kısıntı sayesinde esnafa, dükkan sahiplerine ve özel kurumlara yardım olanağı sağlanmış olup vergi ayrıcalığı sunulmuş olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu